Po utracie zęba przedtrzonowego lub trzonowca wysokość kości w tylnym obszarze szczęki jest często niewystarczająca do wszczepienia implantu. Podniesienie dna zatoki powoduje większą wysokość kości, można to uzyskać poprzez dostęp od strony wyrostka zębodołowego, albo przez wykonanie tzw. „okna” w bocznej ścianie kości szczęki.
Augmentację można przeprowadzić przed wszczepieniem implantu (zabieg dwuetapowy) lub jednocześnie z wszczepieniem implantu (jednoetapowo). Przed zaplanowaniem techniki i czasu umieszczenia implantu należy przeanalizować anatomię pozostałej kości w tylnym obszarze szczęki i zatokach. Poniższa tabela przedstawia uproszczone podsumowanie aktualnych wytycznych.
Wysokość resztkowa kości >10 mm (klasa A)
– Klasyczny zabieg implantologiczny
Wysokość resztkowa kości 7–9 mm (klasa B)
– Technika osteotomii metodą zamkniętą
– Natychmiastowe umieszczenie implantu
Wysokość resztkowa kości 4–6 mm (klasa C)
– Antrostomia boczna
– Materiał kościozastępczy
– Natychmiastowe lub odroczone umieszczenie implantu
Wysokość resztkowa kości 1–3 mm (klasa D)
– Antrostomia boczna
– Materiał kościozastępczy
– Odroczone umieszczenie implantu
Uwaga ogólna: Natychmiastowe wszczepienie implantu nie jest zalecane przy wysokości pozostałej kości <4 mm lub kości niskiej jakości.
Wysoka skuteczność biomateriałów Geistlich dla tych wskazań została wykazana w licznych badaniach nad augmentacją zatok. Dowody wskazują, że materiały ksenogeniczne dają lepsze długoterminowe wyniki w uniesieniu dna zatoki niż autogenne wióry kostne.
Zastosowanie membrany, takiej jak Geistlich Bio-Gide®, znacznie zwiększa przeżywalność implantów. Geistlich Bio-Gide® można również umieścić w celu ochrony sperforowanej membrany Schneidera podczas zabiegu chirurgicznego i gojenia.
Zarówno zabezpieczenie zębodołów po ekstrakcji „Ridge Preservation”, jak i krótkie implanty mogą być traktowane jako alternatywa dla podniesienia dna zatoki. Ridge Preservation bezpośrednio po ekstrakcji zęba jest minimalnie inwazyjną metodą pozwalającą na zachowanie >90% objętości kości w tylnym odcinku. Po wykonaniu procedury Ridge Preservation zwykle można przeprowadzić standardowe umieszczenie implantu bez potrzeby dodatkowej augmentacji kości.
Mimo że długie implanty są uważane za najlepszą opcję, krótkie implanty (<10 mm) mogą być dobrą alternatywą. Postępy w geometrii i teksturze powierzchni zwiększyły obszar kontaktu kości z implantem, prowadząc do lepszej stabilizacji pierwotnej i długoterminowej osteointegracji.
Jednak krótkie implanty mają pewne ograniczenia, takie jak niekorzystny stosunek korony do implantu, słaba estetyka w przednim odcinku przy zanikach kości w szczęce oraz trudna kontrola płytki nazębnej. Ponadto w przypadkach utraty kości brzeżnej ryzyko niepowodzenia takiego implantu jest zwiększone z powodu zmniejszonego kontaktu kości z implantem.
Ponad 300 badań dotyczących procedur podnoszenia dna zatok przy użyciu biomateriałów Geistlich potwierdza, jak dobrze przebadane są produkty Geistlich w tym wskazaniu.